Dini Sözler

Pusulada Kıble Hangi Harf

Pusulada Kıble Hangi Harf

Pusulada Kıble Hangi Harf öğrenmek istiyorsanız içeriğimizi detaylıca inceleyiniz. Bir çok kişi pusula üzerinden kıblenin hangi açıda veya pusulanın hangi harfinde olduğunu bilmezler.

Bugün sizlere Pusulada Kıble Hangi Harf onu göstereceğiz. Kıble Güney yöne bakmaktır. Çünkü kıble olan Kabe ülkemizin Güney’inde kalmaktadır. Bu yönü bulmak için yapılacak olan ilk adım güneşi takip etmek olacaktır.

Pusulanız olamadan güney şu şekilde bulabilirsiniz. Sol kolumuzu doğuya, sağ kolumuzu batıya uzattığımızda kuzey yönü arkamızda kıble yönü olan güney ise ön cephemizde kalacaktır.

Elinizde pusula varken etrafınızda döndüğünüzde pusulanın imleci S harfine geldiğinde güney olmaktadır.

Sizlere Pusulada Kıble Hangi Harf onu gösterdik ve pusula olmadın nasıl bulabileceğinizi de iki yöntem de kullanabilirsiniz.

Pusulada Kıble Hangi Harf Gösterir?

Pusulada Kıble Hangi Harf içeriğimizde sizlere pusulanız varken veya pusulanız olmadan kıble bulma yolunu yukarıda detaylıca anlattık. Şimdi sizlere burada kısaca pusula üzerinden kıble yönü hangi harf ve nasıl bulunur bunu anlatacağız.

Pusulada Kıble Hangi Harf
Pusulada Kıble Hangi Harf

Bir pusulanız var ve kıble yönünü öğrenmek istiyorsunuz o zaman şöyle açıklayalım. Pusulanız ile düz bir zemine gidip pusulanın imleci S harfine gelene kadar etrafınızda dönün. Pusulada S harfi güney işaret etmektedir kıble zaten güney tarafında bulunmaktadır. Pusulada güney gelince o tarafa doğru namaz kılabilirsiniz kıble o taraf olmaktadır.

Kıble Ne Yönde Olur?

Evde namaz kılmak için kıble bilmiyorsanız veya belirlemediyseniz Türkiye’de kıble güney taraftadır. Pusulada pusulanın imleci S harfine gelene kadar dönün S harfi güney simgelemektedir. Camiler içindeki mihrap ve minareler kıbleyi göstermektedir.

Bir Evde Kıble Nasıl Bulunur?

İlk iş, sabah güneşin doğduğu yönü tespit etmektedir. Sol kolumuzu doğuya, sağ kolumuzu batıya uzattığımızda kuzey yönü arkamızda kıble yönü olan güney ise ön cephemizde kalacaktır. Türkiye’de kıble takribî olarak güneyde bulunmaktadır.

Pusulada Kıble Hangi Harf
Pusulada Kıble Hangi Harf

Hangi Yönde Namaz Kılınır?

Namaz kılarken kıbleye dönük namaz kılmak farzdır ve namaz şartlarından biridir. Namaz kılarken her zaman güney yönünde namaz kılmak gerekir.

Güney yönünü de pusula veya kendiniz bulabilirsiniz yukarıda sizlere detaylıca anlattık inceleyebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.